استاندارد حسابداری چیست؟

استانداردهای حسابداری، مجموعه ای از قواعد، قوانین و روش هایی است که علاوه بر اینکه چهارچوب دقیقی برای انجام کار حسابداران و حسابرسان دارد؛ می تواند باعث انجام بهینه کارها و بالا بردن سطح کیفیت شود. استانداردهای حسابداری در هر کشوری بنا به شرایط حاکم تدوین می گردد.

استاندارد حسابداری ایران

استاندارد حسابداری ایران نیز این استانداردها توسط کمیته تدوین استانداردهای حسابداری ایران درسال 1372 صورت پذیرفت و تاکنون شامل 42 استاندارد در حوزه تمامی موارد معادله اساسی حسابداری تدوین گردیده است. نکته قابل توجه در این خصوص نحوه کاربرد عملی آنها در حیطه کار حسابداری و حسابرسی می باشد.

کاربرد استانداردهای حسابداری

استانداردهای حسابداری علاوه بر آنکه چگونگی حسابداری معاملات و رویدادهای مختلف را تعیین می‌کند، آثار اقتصادی به دنبال دارد و موجب تغییر ثروت اقتصادی یا جریان‌های نقدی استفاده کنندگان از صورت‌های مالی می شود. یکی از معضلاتی که همواره در زمینه اصول و استانداردهای حسابداری وجود داشته است، تهیه و ارائه استانداردهای مالی است که مورد پذیرش عامه باشد. افراد و گروه‌های فعال در عرصه اقتصاد از رفتار منطقی و عقلایی برخوردارند و از این رو همواره در پی افزایش ثروت خود و رفاه اقتصادی بیشتر هستند.

استانداردها به نحوی تدوین شده‌اند که هدف‌های گزارشگری مالی را تامین می‌کند؛ که این اهداف شامل ارائه اطلاعات مناسب برای تصمیم‌گیری اقتصادی، پیش‌بینی، مقایسه و ارزیابی سودآوری و توانایی مدیریت از نظر استفاده بهینه از منابع واحد تجاری نیز هست.

استانداردهای حسابداری در نرم افزار

بکارگیری استانداردها جهت افزایش ثروت در جریانات مالی توام با استفاده از تکنولوژی در جهت افزایش سرعت آماده سازی گزارشات با کمک نرم‌افزارهای مالی این امکان را تسهیل کرده‌است. لذا یک نرم افزار مالی و مدیریتی، مکمل ایجاد ثروت و کارآمدی در واحد حسابداری خواهد بود؛ نرم‌افزار هاترا با ارائه کدینگ حسابداری مطابق استانداردهای جدید تدوین شده و همچنین به روز‌رسانی طبق آخرین تغییرات قوانین به شما کمک خواهد کرد تنها دغدغه تهیه به موقع صورت‌های مالی را داشته باشید.

 

در صورت نیاز به مشاوره با ما از طریق شماره ۰۹۹۱۳۷۸۳۴۶۱ در ارتباط باشید.

استانداردهای بین المللی حسابداری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

*

code

فهرست